Slinivka – dieta pro akutní stavy

poohsayhi sxc rice mV minulém článku s názvem Slinivka – funkce, nemoci, prevence jsme si vysvětlili, jak nám slinivka pomáhá s trávením, jak se o ni starat a jaké problémy nám hrozí, když se k ní nechováme dobře. Na konci jsme se dostali k tomu, že téměř jediným lékem na lehčí formy pankreatitidy je dieta, která slinivce uleví a ona dostane prostor, aby se uzdravila.

První dny akutní pankreatitidy nám lékař většinou nařídí striktní dietu s vynecháním tuků i bílkovin a všeho, co by mohlo ztěžovat trávení – koření (zvl. kari, chilli, pepř), pochutiny jako křen, ocet, majonéza…, nadýmavá zelenina (zelí, květák, brokolice, kapusta), luštěniny, cibule a česnek, ředkvičky, kynuté knedlíky a samozřejmě nemůžeme jíst maso, ryby, vejce, mléčné výrobky a tuk ve všech podobách – to znamená žádné oříšky a semínka, žádná čokoláda… Také bychom to neměli přehánět se sladkým a kyselým, abychom předešli pálení žáhy.

V prvních dnech můžete tedy jíst jen polysacharidy (přílohy) – rýži, vařené brambory, bezvaječné těstoviny. Pečivo můžete jíst jen cca 2 dny staré, čerstvé by vás nadýmalo. Také si můžete dopřát vařenou mrkev nebo jinou zeleninu, o které víte, že vám nedělá žádné problémy (např. vařená červená řepa, dýně hokkaido, rajský protlak).

Na první pohled tato dieta nevypadá moc sympaticky, ale v rámci těchto doporučení lze najít i chutné varianty. Mrkev uvařte v osolené vodě ochucené např. fenyklem (brání nadýmání). Jako těstovinu si uvařte kuskus a ochuťte ho směsí sušené zeleniny v biokvalitě. Tou si můžete ochutit i polévku nebo hašé z brambor, mrkve, dýně a další nenadýmavé zeleniny. Výborný je i vařený bulgur, který má příjemnou oříškovou chuť.

Rýži si pořiďte co nejkvalitnější – natural nebo lahodnou basmati. Vybírat můžete z různých druhů i barev rýže a nezapomeňte ani na „indiánskou rýži“ – ovsuchu bahenní, která stejně jako klasická rýže natural obsahuje spoustu vitaminů a dalších potřebných látek.

Pečivo si nasucho opečte v pánvi nebo si kupte suchary – i v obyčejném supermarketu najdete různé druhy a příchutě, pozor jen na obsah tuku popř. přidaných ingrediencí! Můžete také jíst ovesné i jiné vločky, samotné nebo jako kaši ochucenou malým množstvím medu. Přidat můžete třeba banán nebo vařené jablečné pyré.

Lékař vám možná poradí jíst dětské piškoty, i ty tedy můžete zařadit do jídelníčku, nedoporučuji z nich ale udělat hlavní jídlo (jsou poměrně hodně sladké), spíš si je nechte jako dezert po hlavním chodu.

Nezapomeňte na dostatečný pitný režim – odborná literatura uvádí, že při onemocnění slinivky je potřebné vypít až 3,5 l tekutiny denně. Pokud to lékař dovolí, udělejte si 1x denně kvalitní iontový nápoj, který vám dodá ztracené vitaminy. Jinak pijte jen čistou vodu (můžete přidat pár kapek citronu a medu) nebo slabý ovocný nebo bylinkový čaj.

Z bylinek je nejvíc doporučovaný ostropestřec mariánský, který pomáhá činnosti slinivky i jater a je hlavní součástí mnoha směsí na podporu činnosti trávicího systému, ale obecně je lepší s detoxikační kůrou počkat až na dobu, kdy vám bude alespoň o něco lépe. Nyní je vaším úkolem pouze odpočívat…

Z nápojů zcela vynechte kávu a alkohol!

Tato striktní dieta by neměla trvat déle než cca 3 dny, protože tuky i bílkoviny tělo potřebuje třeba právě k uzdravování. Pokud trvá akutní stav déle, volí se aplikace živin pomocí infuze.

Rady a recepty pro déletrvající a už méně striktní dietu najdete v některém dalším článku.

Upozornění:  vždy se řiďte pokyny lékaře! Zde nechci nahrazovat odborné vyšetření a léčení, pouze vám chci poradit, co všechno je možné jíst a jak doplnit léčbu v rámci  doporučení vašeho lékaře!

Image copyright: poohsayhi

Líbí se vám článek?

Share to Google Plus

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>