Voňavý červený kuskus

Máte mezi svátky už plné zuby sladkého i všeho vaření? Chtělo by to trochu odlehčit přejedenému žaludku? Chcete se rychle a zdravě najíst a zase vyrazit za dalšími zážitky? Právě pro vás je tento recept na voňavý červený kuskus, jedna z mnoha variant „bleskového salátu“.

Co budeme potřebovat:

150 g celozrnného kuskusu (je to 1 hrnek o obsahu 200 ml)

konzerva červených fazolí

100 g cukrové kukuřice

asi 10 cm pórku

200 g červené řepy

50-100 g uzeného tempehu (nebo uzeného sýra)

rukola, bazalka nebo jiné bylinky

zálivka

-

Červenou řepu uvaříme ve slupce a oloupeme. V nouzi můžete použít i kupovanou sterilovanou, ale není to ono. U nás je řepa natolik oblíbená součást jídel, že ji pravidelně vaříme, i když ji zrovna nepotřebujeme, a potom čeká v lednici, aby byla vždy po ruce.

Potém, co máme řepu uvařenou, oloupanou a nakrájenou na kousky, je tento salát už skutečně bleskový. Dáme do mísy kuskus a sůl, zalijeme dvojnásobným množstvím vařící vody a počkáme, až změkne. Nasekáme pórek a bylinky, tempeh drobně nakrájíme nebo nastrouháme. Konzervu fazolí i kukuřici scedíme.

Na zálivku použijeme trochu oleje, sůl a něco na okyselení. Doporučuji tuto kombinaci: 1 lžíce panenského slunečnicového nebo olivového oleje, 1/2 lžíce lněného, konopného nebo ostropestřecového oleje (obsahují omega 3 mastné kyseliny a pomáhají regenerovat trávicí soustavu), 1-2 lžíce citronové šťávy nebo calamansi, sůl.

Kuskus smícháme s fazolemi, kukuřicí, červenou řepou, pórkem a bylinkami. Přelijeme připravenou zálivkou a posypeme tempehem.

Kuskus je stejně dobrý teplý i studený. Tento salát obsahuje vyvážené množství kvalitních polysacharidů, bílkovin, zeleniny i zdravého tuku. Červená řepa je zdrojem beta-karotenu, který se jako antioxidant uplatňuje v prevenci rakoviny (řepa je hlavní složkou léčebné kůry Dr. Breusse), a draslíku a dalších látek, které pomáhají snižovat krevní tlak. Má také příznivý vliv na krvetvorbu, dobrý zrak, podporuje činnost trávicí soustavy a stimuluje imunitní systém.

Dobrou chuť přeje Lenny

 

 

Líbí se vám článek?

Share to Google Plus

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>